Rady, tipy, triky

Máme různé druhy vazeb:
1) volné vázání květů a zeleně
2) jednostranné kytice
3) svatební kytice
4) smuteční vazba
5) příležitostní vazba: např.vánoční, jarní, dárková apod.
 
Jako další bych uvedla vypichované misky, u kterých je jedna z nejznámějších Ikebana. Dále máme také květinové vázy. Postupně se seznámíme se všemi, ale protože má být jaro, hodí se jarní vazba - ta svou pestrostí a barevností oslovuje probouzející se přírodu, a proto se používá hodně pestrých květů, rychlených dřevin i květů. Třeba krásným materiálem mohou být narašené větvičky břízy, modřínu, vrb, zlatice (forsicie, zlatý déšťˇ). Z květů jsou nejvhodnější: narcisy, tulipány, modřenec. Aranžovat můžeme do džbánků, misek, pletených či proutěných ošatek, váz. Záleží na fantazii či náladě a nebo naopak na místě či místnosti, kam nádobku umístíme.
Pro Velikonoce se připravují pomlázky a zdobené proutky.
Když byste chtěli vypichovat misku, je nutné si sehnat buď piaflor nebo florex. Před použitím doporučuji namočit do vody do té doby, než se kus florexu nesaje vodou (obvykle to netrvá dlouho), aby se nedrobil. Florex udržuje květy čerstvé a dá se sním snadno zacházet a to i při řezání nožem. Vypichujeme vždy od středu směrem ven, ale první květ, zeleň či větvička musí být dominantní a vypichuje se tak, aby ostatní květy v základu tvořily trojúhelník.
Přeji příjemné hraní s vypichovanou miskou. Fantazii se meze nekladou.
 
 
 
 

Jak správně vázat suché květiny?

*******************************************************************
Začneme tím, že si ze zeleně uděláme základ kytice. Potom doplňujeme o květiny. Vybíráme květiny tak, aby spolu ladily a barvené a přírodní květy nemícháme. Kytici svážeme provázkem a připravíme si barevný papír na manžetu, kterou kytici olemujeme a převážeme stužkou. Při aranžování květin do květináčů, postupujeme podobně. Suché květy zasazujeme do aranžérské hmoty vyřezané do potřebného tvaru a vkládáme do květináčů a košíčků.