Mendelova univerzita v Brně připravila zajímavá podujetí k oslavě 190. výročí narození G.J. Mendela.

 

V pátek 20.7. 2012 uplynulo 190 let od narození otce genetiky, meteorologa, včelaře, ekonoma a opata Augustiniánského kláštera v Brně Gregora Johanna Mendela.

Mendelova univerzita v Brně, nejstarší vysoké zemědělské učení v Českých zemích, se hrdě hlásí k jeho vědeckému odkazu a snaží se ho dále rozvíjet. Univerzita připravila nejen pro rok 2012, ale i pro léta příští řadu akcí věnovaných k poctě svého patrona, více informací naleznete v oficiální tiskové zprávě 

ZDE
Zahradnická fakulta MENDELU se rovněž připojila k oslavám a v tento významný den zpřístupnila veřejnosti výstavu pod širým nebem "Mendelova cesta". Celkem 9 zastavení provede návštěvníky fakultním kampusem a neotřelým způsobem představí zajímavé momenty ze života G. J. Mendela nebo je seznámí s vybranými genetickými principy či zákonitostmi. Expozice byla vytvořena a zrealizována kolektivem studentů a pedagogů Zahradnické fakulty MENDELU v rámci výuky předmětů Workshop II a Floristika a bude přístupná do konce vegetačního období roku 2012.
Krátkou reportáž nejen z naší Akademické zahrady naleznete na stránkách ČT v pořadu Události v regionech 

ZDE

Další významnou akcí bude výstava v Národním zemědělském muzeu ve Valticích

 

Národní zemědělské muzeum Valtice ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně pořádá výstavu s názvem „100. výročí založení Mendelea“. Výstava bude probíhat od 13.9. do 2.11. 2012 a návštěvníky seznámí s historií jednoho z nejstarších šlechtitelských pracovišť svého druhu ve střední Evropě.
Na založení Mendelea v Lednici na Moravě se roku 1912 podílel i světově známý vědec a jeden ze znovuobjevitelů Mendlových zákonů dědičnosti, vídeňský profesor Erich Tschermak von Seysenegg. Tato výzkumná instituce se významným způsobem podílela na rozvoji šlechtitelství v českých zemích a vzešly z ní mnohé odrůdy zeleniny a polních plodin. Jméno dostala po zakladateli genetiky G.J. Mendelovi, a proto bude součástí výstavy také malá expozice o tomto vědci, jehož 190. výročí narození si letos svět připomíná. Zpestřením budou také interaktivní prvky z prostředí moderní genetiky. K vidění budou například dobové fotografie, historické i moderní přístroje, originály děl známých vědců a mnoho dalších zajímavých exponátů.

 

Mistrovství floristů ČR Děčínská kotva 2012

Mistři české floristiky se opět po roce sjeli na Děčínský zámek změřit své floristické dovednosti v nejprestižnější soutěži u nás. Mistrovství floristů ČR 2012 odstartovalo už v úterý 15. 05 příjezdem soutěžících na Děčínský zámek a přípravou soutěžního místa na druhý den. Letošní ročník byla tématem "Květina jako dárek"

 

1. soutěžní den Děčínské kotvy 2012

Vstávalo se celkem brzy a to už o půl šesté. Umýt, nasnídat (když to šlo) a honem spěchat do jižního křídla Děčínského zámku, kde se celá soutěž odehrála.
 


svatebni-kytice00002
První disciplína s názvem "Kouzlo karafiátu", byla svatební floristika. Soutěžící měli za úkol vytvořit svatební kytici nebo svatební dekoraci pouze z květů karafiátu a museli použít minimálně 10 květů. Soutěž začala v 10:30 přípravným časem, kde byla povolena pomoc asistenta, který musel soutěžní prostor opustit v 11:15. V přípravném čase nebylo dovoleno spojování živých materiálů a ani zapracování do připravené konstrukce. 11:30 až 12:45 proběhla vlastní soutěžní disciplína.
 
 
 
Druhým soutěžním úkolem téhož dne bylo překvapení s názvem "Na křídlech fantazie".phalenopsis00001
Úkolem byla tajná práce začínající ve 13:15 rozdáním stejného materiálu všem soutěžícím a seznámit se s ním mohli do 13:30 hod. kdy začala vlastní tvorba. Soutěžící mohli z přiloženého materiálu zpracovat potřebné množství k dokončení práce a ve 14:30 musel každý soutěžící odevzdat své práce ať už dokončené, či nikoliv.
 
 
 
 
kytice00001
 
Maraton středečního dne ukončila disciplína "Vítej mezi námi". Úkolem byla příprava kytice k příležitosti narození dítěte, ve které se musel odrážet její účel. Soutěžící mohli mít předem připravenou libovolnou konstrukci a v přípravném čase 16:00 - 16:30 mohli mít k dispozici asistenta na přípravu květů, materiálu a přípravu konstrukce. 16:30 - 17:15 byl vymezen prostor pro vlastní soutěž.
 
 
Ukončením prvního soutěžního dne ovšem nekončila práce floristů. Příprava soutěžního místa, rychlá večeře a honem skočit na výrobu šperků na další den soutěže. Floristé končili svou práci brzy nad ránem, 3 hodiny spánku a zpět na Děčínský zámek.
 

2. den mistrovství floristů ČR 2012

Na soutěžící čekal poslední soutěžní úkol s názvem "Před oponou", který začal v 9:30kos00001 přípravnými pracemi s možností asistenta.10:30 - 12:00  Floristé utvořili nádherné koše na divadelní představení. Koš musel splňovat minimální rozměr 100cm alespoň v jednom směru a musel mít jedno ucho, které nemuselo být funkční. Během této disciplíny vzniklo celkem 15 seniorkých a 12 juniorských prací a žádný z nich se ani trochu nepodobal jinému. Úžasná disciplína.
 
 
 
sperk00001
Vyhlášení výsledků probíhalo od 18:00 a přelnulo se až do ranních hodin oslavováním vítězů Děčínské kotvy. Během vyhlašování proběhla také poslední soutěž v aranžování osob "Daruj šperk". Přihlášení do této disciplíny bylo dobrovolné a tak se jí zúčastnilo 10 soutěžících a každý přišel se svým vlastním nápadem jak obohatí ženu jdoucí na galavečer o květinový šperk.
 
 
 
 
 
Naše výsledky

Flowerbed s.r.o. byla na mistrovství floristů ČR - Děčínská kotva 2012 zastoupena Martinem Rubešem.

Jeho umístění v jednotlivých disciplínách bylo:
Svatební kytice - 8. místo
Překvapení - 4. místo
Kytice k příležitosti narození dítěte - 4. místo
Divadelní koš - 8. místo.

 

FLORIÁDA

********************************************

IMG_0239-web.jpgPouze jednou za deset let mají zahradničtí nadšenci a milovníci přírody možnost navštívit světovou zahradnickou výstavu. Místem jejího konání je tradičně světová zahradnická velmoc, Nizozemsko. Přesné místo určení se mění. V pořadí šesté opakování se místem konání přiblížilo k německým a belgickým hranicím.

 

Areál výstavy nebyl vybrán náhodně. Během dvou hodin jízdy je regionu Limburg, kde se letos výstava odehrává, schopno dosáhnout na 30 milionů lidí. V této dojezdové vzdálenosti se totiž nacházejí velkoměsta jako Eindhoven, německý Düsseldorf či Essen. 
Na výstavě nejde pouze o květiny a zahrady. Návštěvníci mají možnost pochopit sepjetí přírody a člověka, v mnohém se poučit i se pobavit. Výstava Floriade byla slavnostně zahájena 4. dubna za účasti Jejího veličenstva královny Beatrix, která převzala záštitu nad celou akcí, 4. dubna a otevřena bude do 7. října tohoto roku. Inspirace pro tuto výstavu je zakořeněna v přírodě samotné, která je neuvěřitelně různorodá a bohatá. 

Již šesté opakování 
První Floriade se uskutečnila v roce 1960 v Rotterdamu. U příležitosti této výstavy 
byla postavena známá vyhlídková věž Euromast. Navštívily ji tři miliony návštěvníků. Druhá se konala v roce 1972 v Amsterdamu a navštívilo ji pět milionů lidí. Tehdy se jednalo o největší výstavu svého druhu na světě. V roce 1982 proběhla opět v Amsterdamu. V roce 1992 se konala ve městě Zoetermeer a byla jedinečná svou sochařskou výzdobou. Celkem se výstavy zúčastnilo 3,3 milionu lidí. V roce 2002 při 5. ročníku v Haarlemmermeer navštívilo výstavu přes dva miliony návštěvníků. Tématem výstavy bylo „umění v přírodě“ a velkému zájmu lidí se těšila 30 metrů vysoká umělá přírodní vyhlídková pyramida. Této výstavy se účastnila Česká republika s expozicí propagující české lázeňství. Dosáhla velkého úspěchu – získala 2. cenu od vedení Floriade v soutěži národních expozic. Tato výstava skončila pro pořadatele finančním propadem. Organizátoři proto zvolili odlišnou strategii a maximalizovali snahu přilákat více návštěvníků. 

Pro milovníky květin 
Floriade park se rozkládá na ploše 66 hektarů, z nichž 40 je přístupných veřejnosti. Je rozdělena do pěti sekcí, vzájemně oddělených vzrostlým lesním porostem. Každá oblast má svoji vlastní úpravu, program a aktivity. 
Přípravy probíhaly mnoho let dopředu. Na plochy byly přemístěny vzrostlé dřeviny, využily se i stávající a vysázeno bylo i mnoho nových. Bylo zde vysazeno 1,8 milionu cibulí, 190 tisíc trvalek18 tisíc keřů, 15 tisíc tvarovaných keřů, pět tisíc keřů růží a tři tisíce dřevin. Ale výstava není pouze o množství rostlin. Na ploše bylo založeno 100 000 metrů čtverečních trávníků, nejčastěji směsí pomalu rostoucích kostřav červených a rákosovitých. 
Na ploše byly vystaveny dvě budovy, které zde zůstanou i po skončení veletrhu. První z nich, která se tyčí hned nad hlavním vstupem, je nazývána Innovatoren. Ukrývá se v ní organizační tým. Druhá, s poetickým názvem Villa Flora, je součástí tématického celku Green Engine (Zelený motor). Byla postavena za použití nejmodernějších ekologických technologií a materiálů. Tato sekce přináší ukázky, jak se efektivně dá skloubit příroda a průmysl, na první pohled dvě neslučitelné věci. Součástí Villa Flora je podle pořadatelů největší vnitřní květinová výstava v Evropě. Své produkty zde představují takové producentské giganty jako Thajsko, Bolívie či Izrael. 

Pět ústředních témat 
Pro jednodušší orientaci je celý areál rozčleněn do pěti zón. První z nich a již jmenovanou je Zelený motor s ústřední stavbou Villa Flora ukrývající množství řezaných a hrnkových rostlin. 
Další ze sekcí, pojmenovaná Relaxuj a uzdrav se, nabízí mnoho možností, jak jednoduchou přeměnou zahrady či pouhého jejího zákoutí proměníme naši zahradu v oázu relaxace a klidu. Prakticky se zde připomínají známé i méně využívané poučky. Zahradničení napomáhá navození fyzické i mentální pohody. Je zde možnost ochutnat bylinky a pozorovat nejrůznější čajové rituály. Naučíte se tu, jak si správně odpočinout. 
Další z témat, Životní prostředí, se zabývá krásou a významem zeleně. Klade si otázku, jak mohou přírodní produkty zlepšit náš každodenní život. Dozvíte se zde, jaké výhody má zvýšení procenta zeleně ve městech. Inspiraci lze naleznout v 15 ukázkových zahradách. Uplatnění vy nich nalezlo 120 dřevin, které považujeme v dnešní době za vzácné. Zajímavou expozicí bylo nahlédnutí na svět prostřednictvím pohledu zvířat. Součástí této sekce je i keltský stromový horoskop. Keltové rozdělili rok do 39 částí a k nim přiřadili jednotlivé dřeviny. Každý druh dřeviny tak odpovídá určitému typu lidí. Součástí této části je i přehlídka ovocných dřevin. 
Prostřednictvím sekce Vzdělání a inovace se návštěvníci seznámí s nutností neustálého začleňování vzdělání a inovace do našich životů. V Domě chutí naleznou návštěvníci přehlídku ovoce, zeleniny a hub a na děti zde čeká možnost sami něco ukuchtit. Součástí prezentace jsou i ukázky technologií, které zabezpečují, aby se ovoce a zelenina dostaly na stůl spotřebitele včas. Na pavilon navazuje venkovní expozice, která představuje možnosti pěstování jednotlivých druhů ovoce a zeleniny a speciální prezentace je věnována chřestu. 
V této sekci nevynechejte skleník, který vám zprostředkuje kousek džungle. Produkci zeleniny na vysoce moderní bázi ruku v ruce s ekologií představila expozice My Green World. Nizozemská vláda společně s vědci a výzkumnými zařízeními neustále pracuje na vývoji moderních postupů, které zaručí čistší a bezpečnější produkci. 
Obdivovat se zde může i pracovitost včel a jejich přínos do produkce, v zahradě se představí rostliny, které jsou pro včely bohatým zdrojem pylu a nektaru. Součástí sekce jsou i barevně laděné výsadby extenzivních trvalek na uměle vytvořených svazích. 
Poslední sekcí je Světová scéna věnovaná setkání s kulturou a uměním. Na této ploše zjistíte mnoho o kultuře jednotlivých zemí, budete mít možnost se seznámit s jiným folklórem. Poslechnete si písně, můžete obdivovat cizí literaturu i divadelní představení. Bude pro vás připraven i program zahrnující výtvarné umění. V rámci tohoto tématu můžete navštívit i Theatre Hill, kde si užijete spoustu zajímavých vystoupení (nejen divadelních). 

I česká expozice 
Na letošní Floriadě svou kulturu, umění a zahradní architekturu světu představuje 40 zemí. Prezentace České republiky je umístěna v sekci Vzdělání a inovace a proběhla především díky práci členů občanského sdružení AEF CZ – Souznění a podpoře organizačního týmu Floriade a nizozemských přátel. Česká expozice je umístěna v části Vzdělávání a inovace, reprezentuje ji dřevěná skulptura klatovského sochaře Václava Fialy, nazvaná „Kaple v srdci Evropy“. Na 250 metrech čtverečních je znázorněna modulací terénu zvlněná česká krajina. Podle tvůrců symbolizuje smíření jednotlivce s přírodou a lidmi, myšlenku rozumného užívání vědy a výzkumu ve jménu zachování života na Zemi. V době naší návštěvy bohužel informační tabule s vysvětlujícími poznámkami chyběla. Velmi pěkná byla prezentace Slovenské republiky, která část plochy využila i k prezentaci krás a možných výletních cílů Slovenské republiky. 

Není pouze o květinách 
Pořadatelé očekávají, že výstava přitáhne dva miliony návštěvníků, z toho 15 procent profesionálních. Z Nizozemska a Německa by jich mělo přijet po 40 %, zbytek z ostatních zemí. Průměrná doba strávená na výstavě je prý sedm hodin. Ani to však nestačí. Prohlédnout si všechny expozice by jistě vydalo na několik dnů. Zjednodušení lanovky, která sice nezdolává žádné převýšení, ale zato dává návštěvníkům úchvatný výhled na celý areál. CNN Floriadu zařadila mezi deset světových destinací, které je v roce 2012 třeba vidět. 
Po skončení veletrhu budou plochy sloužit k podnikání v zemědělsko-potravinářském sektoru. Villa Flora by po ukončení výstavy měla sloužit jako kanceláře a výstavní prostory a již teď je nazývána nejzelenější kanceláří Nizozemska. 
Úspěšnost veletrhu není měřitelná pouze sumou peněz vybraných na vstupném. Vzdělávací charakter výstavy by měl sloužit k přiblížení a pochopení zemědělství a zahradnictví jako oboru, který má na starosti nejen produkci jídla a pití, ale i zlepšení prostředí a přispění k celkové pohodě lidí na zemi. Doufejme, že výstava naplní očekávání pořadatelů a na zemědělství a zahradnictví bude široká veřejnost nahlížet jako na nepostradatelné a důležité obory. 

zdroj

 

For Garden & For Greenery

*****************************************************

Kopie - Obr. 1.jpgKoncem měsíce března se v Pražském veletržním areálu v Letňanech konal tradiční soubor veletrhů zaměřených na bydlení a design. Součástí pěti veletrhů se stal šestý ročník výstavnické akce For Garden a letos podruhé výstaviště hostilo druhý ročník veletrhu For Greenery. 
Letos se ,, zelených“ veletrhů zúčastnilo přes 180 vystavovatelů a branami výstaviště prošlo v průběhu čtyř dnů konání akce přes 28 000 návštěvníků.

 

Soubor pěti veletrhů zahájil na slavnostní vernisáži designer, architekt a děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Bořek Šípek. Oficiálního zahájení veletrhů se rovněž zúčastnila ředitelka profesního sdružení Svazu zakládání a údržby zeleně Ing. Jana Šimečková a ředitelka Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu Ing. Dana Štěchová. Na otevření veletrhů rovněž nechyběli zástupci pořádající společnosti ABF, a. s., předseda představenstva Ing. Pavel Sehnal a generální ředitel firmy Ing. Jaroslav Čížek. Z vládních činitelů přijal pozvání předseda Stalé komise Senátu pro rozvoj venkova Ing. Petr Šilar. Vše pro zahradu Veletrh For Garden je jediným odborným veletrhem v Česku zaměřený na zahradu jako celek. Cílem veletrhu je nabídnout návštěvníkům výrobky či služby ze všech zahradních oborů. Největší zastoupení na výstavní ploše měli výrobci a prodejci zahradního nábytku, stavebních systémů oplocení a dláždění či závlahových a světelných systémů. Nechyběli zde rovněž prodejci drobných zahradních staveb – skleníků, zimních zahrad, altánů, pergol a krbů, či skladů k uskladnění zahradní techniky a nářadí. Tradičně na veletrhu prezentují své služby zahradní architekti a realizační firmy. Návštěvníci veletrhu mohli rovněž zhlédnout zelené expozice členů Svazu zakládání a údržby zeleně. Jednou z nich byla ukázka přírodního koupacího biotopu realizovaná firmou Ekogreen, s. r. o., z Pardubicka. Na For Garden samozřejmě nechyběli prodejci zahradní techniky a nářadí. Z živého rostlinného materiálu měly největší zastoupení okrasné jehličnaté a listnaté stromy a keře. Ke stálým školkařským firmám, které zde prezentují své výpěstky patří například: Školky – Montano, s. r. o., z Přerova nad Labem, Okrasná školka Schuch ze Zděchovic nedaleko Přelouče, firma Hraňo ze Žehušic a Zahradnictví Franc z Kamenných Žebrovic nedaleko Prahy. Ke stálým vystavovatelům rovněž patří firma W. Kordes´ Söhne jenž patří mezi jedny největší evropské šlechtitele a producenty růží. Z široké nabídky odrůd jmenujme například: velkokvětou ´Sweet Parole®´ s květy citrusové vůně o velikosti patnácti centimetrů, z mnohokvětých růží s vynikající mrazuvzdorností a odolností vůči padlí a černé skvrnitosti apk ´Pomponella®´ s charakterickými pomponovými květy. Velký zájem návštěvníků byl rovněž po opakovaně kvetoucí keřové růži ´Herkules®´ s květy sladce kořeněné vůně. V nabídce samozřejmě nemohla chybět odrůda pojmenovaná v loňském roce po naši zpěvačce Marii Rottrové. W. Kordes´ Söhne u nás zastupuje společnost Prouza-design, s. r. o. Firma je rovněž zástupcem německé společnosti Classic Garden Elements Vertriebs GmpH, jenž se specializuje na výrobu zahradních prvků, mezi které patří rovněž opory pro růže v podobě např. oblouků, obelisků, stěn či treláží. Ručně zhotovené prvky se vyznačují vysokou kvalitou a profesionálním provedením. Zaměřeno na veřejnou zeleň Tak jako v loňském roce i letos proběhl souběžně s For Garden odborný veletrh zaměřený na veřejnou zeleň a vybavení veřejných prostranstvích měst a obcí For Greenery. Návštěvníci z řad veřejné správy se zde mohli seznámit z různými typy strojů a zařízení na údržbu zelených ploch. Zajímavými exponáty veletrhu se staly ukázky společenských her (např. kuželky, šachy, domino) zhotovené ve velkém provedení vhodné k umístění na veřejné plochy. Pro zkrášlení sloupů veřejného osvětlení, zábradlí a fasád květinami představila na veletrh firma Floravil, s. r. o., hned několik možností závěsných nádob a sestav. Součástí doprovodného programu For Greenery se stala výstava Pražské památné stromy hlavního města Prahy. Prostřednictvím panelové prezentace se zájemci mohli seznámit nejenom s historií či významem velikánů, ale i kde v metropoli rostou a jak se k nim dostat. Exteriér trendy Cílem výběrové výstavy a soutěže je představit návštěvníkům veletrhu vývoj a směřování trendů v realizacích zahrad. Úkolem soutěžících bylo vytvořit na ploše 9 m2 miniexpozici, jejíž ztvárnění by vypovídalo o autorově kreativitě a profesionálnosti. Odborná porota při hodnocení posuzovala každý detail, nápad nebo kompozici. Vítězem v kategorii studentska práce se stala Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Benešov. Do centrální části expozice nazvané Zelené zasnění bylo umístěno posezení polštářového stylu určené k podávání čaje či kávy, které bylo ze tří stran lemováno záhony osázenými převážně tropickými rostlinami. V kategorii profesionálů získala 1. místo firma Pragoflora, s. r. o. Expozice nazvaná Prvky byla abstraktně ztvárněnou zahradou, ve které květiny, živý plot, strom, vodní plocha, cesta či trávník byly ztvárněny prostřednictvím například zrcadla, trámků, provázků, štěrku či klacíků. Soutěž Grand Prix a Top Expo Letošní ročník soutěže Grand Prix o nejzajímavější exponát, která je každoročně vyhlašována organizátorem veletrhu, zaznamenal rekordní počet přihlášených výrobků. V rámci veletrhu For Garden a For Greenery bylo do soutěže zaregistrováno 28 exponátů. Základními kritérii pro přihlášení exponátu do soutěže bylo technické řešení, netradiční nápad, mimořádná kvalita za přijatelnou cenu, ekologická hlediska, chemická a biologická nezávadnost, energetická úspornost a obecné vlastnosti charakterizující šetrný vztah k životnímu prostředí. Třetí místo získala firma Slupo ze slovenské Mútné za obal n pěstební nádobu z dubového. Odborná porota ocenila vlastní design a výrobu, použití domácího materiálu, ekologické ošetření výrobku a jeho modulový systém. Druhé místo si z veletrhu odvezla firma Terasy expert, s. r. o., z Martinic nedaleko Votic za nový patentovaný systém upevňování terasových palubek (Termojasan) SenoFIX®. Nový systém umožňuje dvakrát až třikrát rychlejší a jednodušší montáž, vysoký komfort a trvanlivost provedení. Prvenství udělila porota multifunkčnímu zařízení firmy Timex, s. r. o., z Brna. Jedná se o modulový systém, který slouží jako udírna, gril, lávový kámen a gulášový kotlík. Základem setu je topeniště, na které se lze umístit jednotlivé komponenty – síto na grilování, lávový kámen či gulášový kotlík s nástavcem. Jako topivo se může použít dřevo, dřevěné uhlí nebo plynový hořák. Multifunkční zařízení je k dostání jak v ocelovém, tak i nerezovém provedení. U tohoto výrobku porota ocenila vedle českého designu především kvalitní řemeslné zpracování. Vítězem soutěže Top Expo o nejzdařilejší expozici, která je zároveň vysoce funkční a splňuje kritéria pro komunikaci se zákazníkem, označení expozice i její vzhledovou stránku se stala společnost Beton Brož, s. r. o., z Otnice nedaleko Brna. Firma se specializuje na výrobu betonových prvků jakými jsou například dlaždice, obrubníky, palisády, tvárnice. Současný sortiment obsahuje přes dva a půl tisíce výrobků ve více než čtyřiceti barevných provedení a v deseti typech povrchů. V rámci veletrhů For Garden a For Greenery proběhlo několik odborných konferencí. Na zapojení veřejnosti do péče o veřejnou zeleň byl zaměřen seminář Kvalita veřejného prostoru, aneb když se dílo podaří. S novinkami v zahradní tvorbě se posluchači mohli seznámit prostřednictvím přednášky Trendy při tvorbě zahrad. Vzhledem k obsáhlosti se těmto tématům budeme věnovat v jednom z následujících čísel časopisU.

zdroj